Starostwo Powiatowe w Rybniku

Wykaz gmin

Czerwionka-Leszczyny

Gmina i Miasto Czerwionka – wchodzi w skład Powiatu Rybnickiego od 1999 roku. Graniczy z dwoma miastami działającymi na prawach powiatu tj. Rybnikiem i Żorami, miastem Orzesze i gminą Ornontowice, które wchodzą w skład powiatu mikołowskiego oraz miastem Knurów i gminą Pilchowice wchodzącymi w skład powiatu gliwickiego. Liczba mieszkańców wynosi 41 097 osób.

Czytaj więcej...

Gaszowice

Gmina Gaszowice - powstała w 1973 r. Gmina graniczy od zachodu i północy z gminą Lyski, od wschodu z gminą Jejkowice oraz od południa z Miastem Rydułtowy (powiat wodzisławski) i Miastem Rybnik. W obrębie Gminy znajdują się rozległe tereny leśne będące częścią kompleksu sąsiadującego z Zalewem Rybnickim. Ponadto Gmina Gaszowice leży w kotlinie raciborsko - oświęcimskiej, 8 kilometrów na zachód od Rybnika w otulinie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Czytaj więcej...

Jejkowice

Gmina Jejkowice - znajduje się w centralnej części Powiatu Rybnickiego, w kierunku zachodnim od Rybnika. Jej powierzchnia to 7,59 km2, natomiast liczba mieszkańców wynosi 3540 osób. Usytuowanie Jejkowice zapewnia łatwy dojazd do Raciborza oraz Wodzisławia Śląskiego. W obrębie gminy znajduje się Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe. Przez gminę przechodzą szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe biegnące wokół Ziemi Rybnickiej.

Lyski

Gmina Lyski - Od północy i zachodu graniczy z gminami powiatu raciborskiego: Kuźnia Raciborska, Nędza, Racibórz i Kornowac. Od południa i wschodu Gmina Lyski graniczy z gminami powiatu rybnickiego: Gaszowice i Rybnik. Obszar Gminy Lyski obecnie wynosi 57,83 km.

Czytaj więcej...

Świerklany

Gmina Świerklany - sąsiaduje od północy z miastem Rybnik, od wschodu z miastem Żory, od południowego - wschodu z miastem Jastrzębie, od południowego zachodu z gminą Mszana i od zachodu - z gminą Marklowice.
Gmina zajmuje obszar 2 417 hektarów z czego użytki rolne zajmują 70% jej powierzchni a lasy 15%.

Czytaj więcej...

Menu przedmiotowe

Przydatne linki

Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

gluchoniemi